BiH ima snagu i izvan svojih granica
Izvjestaj sa Prvog kongresa Dijaspore BiH odrzanog u Sarajevu - Vogosca 25. i 26. maja 2002.
Pise: Selma Borovac

Sarajevo - Vogosca, 25./26.05.2002.

Povodom Prvog kongresa bh. dijaspore dana 22. maja u organizaciji Ministarstva za ljudska prava, izbjeglice i raseljena lica, odrzana je konferencija za stampu. O znacaju Kongresa govorili su predsjednik Inicijativnog odbora Namik Alimajstorovic, clanovi Odbora kao i Merhunisa Zukic - predsjednica Saveza izbjeglica i raseljenih lica, te Azra Smajovic u ime Matice iseljenika BiH.

Nakon kratkog predstavljanja BiH Saveza zena u Svedskoj govorila sam o Bosancima i Hercegovcima kao najuspjesnijoj grupi stranaca izvan Nordijskih zemalja nastanjenih u Svedskoj. Izmedju ostalog, da 60% radno sposobnog stanovnistva radi, (najveci procent zaposlenih ostalih doseljenika 10%-13%), da univerzitete u Svedskoj pohadja oko 1300 nasih omladinaca, 2000 na podrucju cijele Skandinavije, da je vec 15 osoba sa naseg podneblja odbranilo doktorske disertacije u Svedskoj itd. To je jedna snaga na koju BiH mora racunati jer svi mi ili 99% zivimo u dijaspori ali dozivljavamo BiH kao svoju jedinu domovinu.

Konferenciji za stampu je dat veliki publicitet sto dokazuje ucestvovanje svih medija BiH, a program je prikazan na TV BiH u nekoliko navrata.

Dana 24. maja, bili smo gosti Ministarstva za ljudska prava, izbjeglice i raseljena lica u Ministarstvu. Obratili su se: Dr. Kadrija Haracic-Sabic - ministrica za ljudska prava i izbjeglice, Mario Nenadic - Sektor za povratak, Rusmira Tihic - Sektor za iseljenistvo te Amira Djajic - pomocnika ministra za ljudska prava i izbjeglice.

Naglaseno je da do sada nije dovoljno data vaznost dijaspori iako izvan granica BiH zivi 1/3 njenog stanovnistva, tacnije 740.000. Predlozeno je da se formira Ministarstvo za Dijasporu, intenzivira i pojaca saradnja sa dijasporom, ojaca obrazovni program, akceptira dvojno drzavljanstvo.

Diskutovalo se o vaznim pitanjima kao sto su: sta sprjecava povratak u BiH, koliko medjunarodna zajednica stimulise povratak? Itd.

Ujedinjenim Nacijama su dostavljeni izvjestaji o trgovini ljudima, pravima djece, diskriminaciji nad zenama, borbi protiv SIDA-e.

U proceduri je donosenje - usvajanje Zakona o izbjeglicama, Zakona o nacionalnim manjinama, Zakona o ravnopravnosti polova, Zakona o egzilu (koji preuzima UNHCR).

Raspravljalo se o ucescu zena u zakonodavnoj vlasti. Trenutno ucesce je 18% dok OSCE predlaze i zahtijeva 32%.

Nakon izvanrednog govora dr. Mustafe Karavdica - predsjednika Preporoda - Australija, te pokretaca ideje o stvaranju Saveza dijaspore, o izgradnji ambasade BiH u srcu Sidneya, koja lici na Bosnu, jer pjeva sevdalinku i mirise na Bosnu, uzela sam rijec u diskusiji sa uvijek istom zeljom da predstavim Savez, te zenu Bosanku posebno u dijaspori. Zeljela sam da dam na znanje uvazenom zenskom dijelu skupa, da smo veoma cijenjene i u inostranstvu i da svoje vrijednosti ne treba da obezvrjedjujemo, nego da budemo ponosne na ono sto jesmo.

Da smo tek ”vani” imali priliku da se uporedimo sa ostalim i da ponosno mozemo reci da smo sposobnije, vrjednije i cjenjenije nego mnoge druge, sto je veoma imponovalo naravno damama.

Uvece je Ministarstvo organizovalo prijem u Holiday Inn hotelu. Pored vec navedenih osoba, prisustvovali su Karlo Filipovic dopredsjednik Federacije, Azra Hadziahmetovic - ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, Avdo Hebib - predsjednik matice iseljenika i mnogi drugi. U prijatnom raspolozenju i razgovoru stvoreni su novi kontakti, obecana podrska Savezu u svakom pogledu, a sam BiH Savez zena predstavljen na najbolji moguci nacin. Napominjem da su na Kongresu ucestvovale i Asima Pasalic, kontakt osoba BHSZ, i Sehada Lakota, koordinator regije Jug, koja je svoju privatnu posjetu Sarajevu iskoristila da dâ doprinos Kongresu, te informise o BiH Savezu zena, podijeli brosure, novine i vizit kartice sto je pojednostavilo nase predstavljanje na samom Kongresu..

Prvi dan kongresa prisutnim delegatima su se obratili predsjednik Beriz Belkic - ispred Predsjednistva BiH, Zlatko Lagumdzija - Ministarsko vijece, te predstavnici ministarstava vanjskih poslova, izbjeglica i raseljenih lica, Saveza izbjeglica, Lige humanista, Matice iseljenika BiH, Vijeca bosnjackih intelektualaca, te zamjenik gradonacelnika grada Sarajeva dr Savo Vlaski.

Svi su uputili cestitke Inicijativnom odboru.

Najvaznije pitanje je bilo pitanje dvojnog drzavljanstva na sta je dr Zlatko Lagumdjija odgovorio da je Zakon o dvojnom drzavljanstvu pripremljen i da je usvajanje u proceduri.

Takodjer je obecao satelitski program TV BiH, koji pocinje ponovo na jesen.

Delegati su uglavnom predstavljali BiH organizacije sirom svijeta. Nakon iscrpnih referata, bilo je iluzorno ponavljati djelatnosti i aktivnosti, jer sve organizacije se manje vise bave istim problemima.

U svom kratkom govoru kao predstavnik, a ne predsjednik BiH Saveza zena, uputila sam najiskrenije pozdrave ispred Saveza svim prisutnim delegatima Kongresa, uvazenim gostima i cijenjenim predstavnicima vlasti. Pozdravila sam ideju o formiranju Svjetskog saveza dijaspore, jer je neophodno vece organizovanje zdravih snaga u dijaspori radi brzeg ukljucivanja BiH u evropske tokove i prikljucivanja Evropskoj uniji. Dijaspora mora imati svoje mjesto u politickim strukturama koje rade na kreiranju i stvaranju jedne multinacionalne moderne drzave.

Naglasila sam da se o nasim aktivnostima mogu informisati na nasoj stranici na Internetu, te procitati u nasim novinama i brosurama koje su podijeljene na licu mjesta.

Moja poruka je bila ”BiH ima snagu i izvan svojih granica - Racunajte na nas”.
 
 

5x5.gif (45 bytes)

5x5.gif (45 bytes)
 

    


Copyright © 1998- Bosnien och Hercegovinas Kvinnoriksförbund i Sverige.
Design by © 1998- Haris Tucakovic, Sweden